Skip to content

BURGUNDIŠKA JAUTIENA

Tiesiog dievinu tuos tingius jaukius savaitgalius, kai niekur neskubant galima sukinėtis virtuvėje ir lūkuriuoti svečių. Tokiomis progomis labai mėgstu ilgai troškinamus mėsos patiekalus, kuriems paprastomis dienomis pritrūksta ir laiko, ir kantrybės.

Tokioms nuotaikoms neįsivaizduoju geresnio patiekalo nei burgundiška jautiena. Ji tiesiog idealiai tinka šventinėms vakarienėms, kai norisi padaryti įspūdį. Kita vertus, progą juk galima susikurti, kai yra tokia skani priežastis. Burnoje tirpstanti mėsa, sodrus raudono vyno padažas, nuostabūs sviestiški grybukai – žodžiu, visiška svajonė 😍.

Kadangi šią jautieną labai mėgstu, išbandžiau ne vieną receptą, kol improvizacijų būdu gimė šis, man asmeniškai pats tobuliausias. Valgyti tokį troškinį skaniausia užpylus ant švelnios bulvių košės, bet aš neretai pasirenku garnyro išvis atsisakyti – kad tik jautienos daugiau tilptų 😀. 

Nors gaminimo laikas netrumpas, receptas toks, kad viską darant pagal jį, patiekalą sugadinti sunku būtų net virtuvės naujokui. O didžiąją laiko dalį viskas, ką reikia daryti, tai užsiimti savais reikalais užmiršus, kad orkaitėje maistinės magijos būdu savaime gaminasi kai kas stebuklingo 😊.

6 porcijoms reikės:

  • 150 g. šalto rūkymo šoninės
  • 1 – 1.5 kg. jautienos (mano favoritai šiam receptui – kulninė bei žandai, bet tiks ir kumpis)
  • 4-5 vidutinių morkų
  • 4 vidutinių svogūnų
  • 2-3 v. š. miltų
  • Šiek tiek rapsų aliejaus
  • 500 ml. jautienos sultinio (tiks ir iš kubelio)
  • 500 ml. sauso raudono vyno
  • Keleto šakelių šviežio čiobrelio
  • 2. v. š. pomidorų pastos
  • Maždaug 250 g. pievagrybių (galima perpus pamaišyti ruduosius bei baltus)
  • 3- 4 v. š. sviesto
  • Druskos, pipirų
Fotografas: Dominykas Liberis

Gaminame:

  1. Imame didelį storadugnį puodą, tinkamą naudoti orkaitėje, statome ant kaitlentės, jungiame aukštesnę kaitrą. Šoninę supjaustome plonomis, maždaug 2 cm. ilgio juostelėmis, beriame į puodą ir vis pamaišydami kepiname, kol šoninė apskrus, o didžioji dalis riebalų išsilydys. Tuomet ją atidedame į lėkštę.
  2. Jautieną supjaustome 4-5 cm. gabalėliais. Mėsą nusausiname popieriniu rankšluosčiu, pabarstome druska bei pipirais ir dedame kepti į įkaitusius šoninės riebalus. Jei riebalų mažoka ir mėsa smarkiai limpa prie dugno, įpilame šiek tiek aliejaus. Gerai apskrudiname gabalėlius iš visų pusių, taipogi atidedame. Svarbu, kad gabalėliai turėtų vietos, tad visą mėsą apskrudinti gali tekti per 2 ar 3 partijas, priklausomai nuo puodo dydžio.
  3. Morkas supjaustome nemažais gabalais, svogūnus – stambiais pusžiedžiais. Jei puodo dugnas sausas, įpilam truputį aliejaus. Beriam svogūnus, keletą minučių vis pamaišydami kepiname kol gražiai apskrus ir paleis drėgmę. Palengva suberiame miltus, vis maišydami svogūnus, kad visi tolygiai pasidengtų. Beriame morkas, grąžiname mėsą bei šoninę. Pilame sultinį bei raudoną vyną. Puodo turinys turėtų būti apsemtas skysčiu. Jei jo kartais trūksta, lygiomis dalimis įpilame dar vyno bei sultinio. Dedame čiobrelio šakeles, pomidorų pastą, pagardiname druska ir pipirais. Viską išmaišom, sulaukiam, kol užvirs ir pakaitinam dar porą minučių.
  4. Tuomet puodą uždengiame ir kišame į iki 160 laipsnių įkaitintą orkaitę. Pamirštam apie patiekalo egzistavimą bent kokioms 2.5-3 valandoms. Tuomet patikriname mėsos minkštumą – prilietus šakute ji turėtų lengvai byrėti. Jei taip dar nevyksta, vėl uždengiam puodą ir pusvalandį palaukiam, pakartojam.
  5. Kai mėsa jau minkštutėlė, priklausomai nuo dydžio supjaustome pievagrybius perpus ar į keturias dalis. Keptuvėje įkaitiname sviestą, suberiame grybus ir pakepiname, kol lengvai apskrus. Pasūdom, dar keliasdešimt sekundžių pakepinam, o tada suverčiam į puodą bei įmaišom. Uždengę paliekame viską orkaitėje dar 10 min., o tada jau ragaujame ir didžiuojamės savimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *