Įvairiausi barščiai – vienas tų patiekalų, su kuriais man asocijuojasi mamos virtuvė. Pati dažniau mėgstu eksperimentuoti su lengvesnėmis sriubomis, o štai tos, kurias verda mano mama, paprastai atstoja ir pagrindinį patiekalą 🙂 Nepagaili ji nei daržovių, nei prieskonių, bet svarbiausia tokiose rimtose sriubose – stiprus jautienos sultinys bei, žinoma, minkštutėlė mėsa.

Šią burokėlių sriubą gaminu daugiau mažiau pagal receptą, išmoktą iš mamos, tačiau su metais bandydama vis naujas skonių kombinacijas, kai kuriuos ingredientus pridėjau ir nuo savęs. Pavyzdžiui, kartą išbandžiusi vienos šaunios moters patarimą įberti maltos saldžiosios paprikos miltelių, dabar tą laikau privaloma barščių taisykle – ne tik skonį, bet ir spalvą pagerina. Šios sriubos visuomet verdu didelį puodą, nes tai neabejotinai vienas patiekalų, kurie antrą dieną dar skanesni. Be to, kad jau burokėlių sriubos virimas užtrunka šiek tiek laiko, tai ir pasidžiaugti paskui norisi ne viena lėkštele gardaus rezultato 🙂

6 sočioms porcijoms reikės:

  • Apie 600-700 g. jautienos su kaulu (paprastai naudoju antrekotą)
  • 2 – 2 ½ l. jautienos sultinio
  • 3 lauro lapelių
  • 4-5 kvapiųjų pipirų žirnelių
  • Pusės geltonojo svogūno
  • 7-8 česnako skiltelių
  • Trupučio aliejaus kepimui
  • 2 v. š. pomidorų pastos
  • 1 v. š. saldžiosios paprikos miltelių
  • Apie 300 g. baravykų (mieliau naudoju šviežius ar šaldytus, bet tinka ir džiovinti)
  • 3-4 bulvių
  • 3-4 virtų burokėlių (apie 500 g.)
  • Skardinės konservuotų baltų pupelių
  • Grietinės

Gaminame:

  1. Į didelį puodą dedame jautieną, užpilame trupučiu šalto vandens (kad pilnai apsemtų mėsą) ir statome ant didžiausios kaitros. Vandeniui užvirus prisukam ugnį iki vidutinės bei keletą minučių nuolatos nugriebiame ir išmetame atsirandančias pilkšvas putas. Mėsą ištraukiame, nuskalaujame, vandenį iš puodo išpilame, patį puodą taip pat praplauname. Į švarų puodą pilame sultinį, užverdame, suberiame lauro lapus bei pipirų žirnelius, grąžiname mėsą ir verdame bent apie valandą – pusantros, kol jautiena suminkštės.
  2. Per tą laiką pasiruošiame likusius ingredientus. Burokėlius supjaustome plonais šiaudeliais (neišpilame skysčio – supilsime į sriubą). Keptuvėje ant vidutinės kaitros įkaitiname šiek tiek aliejaus, suberiame smulkiais kubeliais pjaustytą svogūną. Pakepiname keletą minučių, kol pasklis aromatas, tuomet įdedame labai smulkiai sukapotas (ar sutrintas) 2-3 česnako skilteles ir pakepiname dar minutę. Nuolatos stebime, kad neimtų skrusti. Sudedame nedideliais gabalėliais pjaustytus baravykus ir vis pamaišydami dar kepiname apie 7 minutes. Atidedame į šalį. Bulves nuskutame ir supjaustome kubeliais.
  3. Kuomet mėsa jau pakankamai minkšta, ištraukiame ją ant pjaustymo lentelės ir paliekame truputį atvėsti, o į puodą supilame svogūnų – česnakų – baravykų masę bei pjaustytus burokėlius. Atvėsusią mėsą supjaustome kąsnio dydžio gabalėliais ir taip pat grąžiname į sriubą. Suberiame paprikos miltelius, pomidorų pastą (pastarosios iš pradžių įdedam pusę kiekio ir dėdami papildomai vis ragaujam, kol gausim norimą rūgštelės stiprumą). Suberiame bulves ir paverdame, kol šios suminkštės.
  4. Sriubai visai bebaigiant virti supilame nukoštas ir nuskalautas baltąsias pupeles, paverdame dar kokią minutę ir išjungiame kaitrą.
  5. Svarbiausia dalis: iškart baigus virti sriubą, į ją suberiame apie 5 skilteles labai smulkiai kapoto ar sutrinto česnako, gerai išmaišome ir tada uždengę puodą leidžiame patiekalui bent 15-20 minučių pailsėti. Ragaujame būtinai su pilno riebumo grietine.
Fotografas: Dominykas Liberis

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.