Skip to content

Steikas su žolelių sviestu, teriyaki grybukais ir smidrais [+Gero steiko taisyklės]

Vienas dažniausiai vakarienei ar savaitgalio pietums gaminamų patiekalų mūsų namuose – jautienos steikai. Ne tik todėl, kad pati juos mėgstu, bet vis užsiprašo ir mylimasis. Jei būtų jo valia, steikus turbūt valgytume kas antrą dieną. Ir būtinai su teriyaki grybukais, kartą gimusiais iš gryno eksperimento ir taip pasisekusiais, kad dabar valgome juos ir prie mėsos, ir prie omleto 🙂 Kad jau tenka steikus neretai ruošti, sakyčiau, esu atradusi bent jau mums tobulą receptą, kurį giria visi ragaujantieji. Man ant karštutėlės jautienos būtinai turi lydytis gabalėlis žolelių sviesto, o kad jau pati mėsa – rimtesnis valgis, šalia jos paprastai apsiriboju smidrais bei teriyaki pievagrybiais. Ir jokių dažnai šalia kepsnių serviruojamų bulvių tikrai neprireikia!

Vis tik, susidaro įspūdis, jog jautiena, o ypač steikai, neretam vis dar atrodo kaip rimtas iššūkis. Matyt, tokia nuomonė susiformuoja kartą ar keletą nesėkmingai pabandžius, kai mėsa arba lieka per žalia, ar tampa kieta, guminė. Tačiau tereikia žinoti pagrindinius steiko kepimo principus ir galėsite mėgautis savo ruoštu patiekalu, kurį siūlyti nebūtų gėda geriausiems restoranams. Taigi, prieš pereinant prie recepto, esminės gero steiko taisyklės:

  • Ką tik iš šaldytuvo ištraukta ir keptuvėn metama raudona mėsa – tiesus kelias į guminį botą primenantį kepsnį. Prieš gamindami būtinai palaikykite jautieną kambario temperatūroje. Absoliučiai minimalus laikas – valanda, tačiau brandintai mėsai tikrai nieko blogo nenutiks pagulėjus ne šaldytuve ir 3-4 valandas.
  • Ištraukę mėsą iš pakuotės kruopščiai ją nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, tuomet iš abiejų pusių pabarstykite druska ir prieš pat dedant kepti dar kartelį nusausinkite. Jei kepsite drėgną jautieną, rizikuojate išgauti ne steiko, o virtos mėsos poskonį.
  • Steiką kepti dedame į labai gerai įkaitintą keptuvę. Visiškai normalu, kad atsiras šiek tiek dūmų. Beje, protingas sprendimas prieš užsiimant steikų gamyba – išsukti dūmų detektorių, jei toks kabo netoli viryklės 🙂
  • Neperkepkite mėsos. Kepimo laikas priklauso nuo gabalėlio storio, taip pat, kiek gerai iškeptą steiką mėgstate. Vidutiniškai, laikas turėtų vyrauti daugmaž tarp 2-6 minučių iš kiekvienos pusės. Beje, jei mėsą namuose gaminate dažnai, tikrai patarčiau įsigyti maisto termometrą – šis rakandas nepamainomas, kai norisi būti garantuotam, kad patiekalas bus paruoštas būtent taip, kaip jums norisi. Vidutiniškai kepto (medium) jautienos kepsnio vidinė temperatūra turėtų siekti 63 laipsnius, 52 laipsnių steikas perpjovus bus dar visiškai žalias (rare), o virš 70 laipsnių – pilnai iškepęs (well done). 
  • Pipirais barstome jau iškepusią mėsą, nes bekepant šie paprasčiausiai sudegtų.
  • Iškepusiai mėsai būtinai duodame uždengtai pailsėti bent 10 minučių. Taip ją perpjovus neišbėgs visos sultys, o mėsa netaps sausa.
  • Ir, svarbiausia, rinkitės geros kokybės mėsą. Mano favoritai iš jau suporcijuotų steikų – sausai brandinta „KITCHEN me” produkcija, garantuojanti puikią vakarienę įdedant minimaliai pastangų.

2 porcijoms reikės:

  • 2 „KITCHEN me” sausai brandintos jautienos mentės didkepsnių BLACK ANGUS (viena porcija – 220 g.)
  • Druskos
  • 8-10 smidrų
  • 2-3 v. š. sviesto kepimui
  • 10-12 vidutinio dydžio pievagrybių
  • 1 a. š. česnako granulių
  • 1 v. š. sojos
  • 2-3 v. š. tiršto teriyaki padažo
  • 1 v. š. alyvuogių arba sezamų aliejaus

Žolelių sviestui:

  • Apie 150 g. kambario temperatūros sviesto
  • 1 nedidelės skiltelės česnako
  • 1 v. š. šviežio šalavijo
  • ½ v. š. šviežio raudonėlio
  • 3-4 v. š. šviežių petražolių

Gaminame:

  1. Pasiruošiame žolelių sviestą. Smulkiai sukapojame arba sutriname česnaką, žoleles smulkiai sukapojame, beriame į minkštą sviestą ir šakute gerai pertriname, kad žalumynai pasiskirstytų tolygiai. Pagal skonį pasūdome. Sviestą, kurio nesunaudosime kepsniams, vėliau galėsime užšaldyti iki kitų kartų.
  2. Kambario temperatūroje bent valandą pagulėjusius steikus gerai nusausiname popieriniais rankšluosčiais, iš abiejų pusių pabarstome druska. Einame ruošti kitų ingredientų.
  3. Pievagrybius kruopščiai nuplauname, beriame į didesnį indą. Apibarstome česnakų granulėmis, supilame soją, teriyaki padažą, aliejų ir labai gerai išmaišome, kad grybai tolygiai pasidengtų padažu. Įkaitiname keptuvę iki truputį aukštesnės negu vidutinė ugnies ir vis pamaišydami kepame apie 3-4 min., kol grybukų šonai ims gražiai skrusti. Tuomet pamažiname ugnį iki vidutinės ir, taip pat vis pamaišant, kepame dar apie 15-20 minučių, kol pievagrybiai suminkštės.
  4. Keliaujame prie steiko. Gerai įkaitiname keptuvę iki aukštos kaitros, jautieną dar kartą atidžiai nusausiname ir dedame kepti. Kepame 1 minutę, tuomet apverčiame ir kepame dar minutę. Vėl apverčiame steiką, truputėlį (per 1-2 padalas) primažiname ugnį, ant viršaus dedame gabalėlį žolelių sviesto, kepame dar minutę, apverčiame. Pastaruosius veiksmus kartojame iki kol steikas pasieks norimą vidinę temperatūrą (žr. gero steiko taisykles) arba, jei maisto termometro neturime, kepame po maždaug 5 min. iš kiekvienos pusės vidutiniškai iškeptai mėsai. Tuomet apibarstome šviežiai grūstais pipirais, uždengiame folija ir leidžiame mėsai pailsėti bent 10 min.
  5. Kol steikai ilsisi, pasiruošiame smidrus. Nupjauname apie 1,5 cm. jų stiebelių apačios, keptuvėje ant vidutinės-aukštesnės ugnies išlydome sviestą ir dedame smidrus. Pabarstome druska ir vis pavartydami kepame apie 5 minutes. Smidrai turi apskrusti ir šiek tiek suminkštėti, bet nenuleipti, tad neperkepame.
  6. Serviruojame patiekalą: ant steiko dedame gabalėlį žolelių sviesto, šalia dedame teriyaki grybukus, smidrus ir džiaugiamės gyvenimu!

Fotografas: Dominykas Liberis

Receptas sukurtas bendradarbiaujant su „KITCHEN me”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *